Ostrov Ikaria - místo kde se můžete dožít i do sta let?

O Řecku je známo, že se zde lidé dožívají vysokého věku. Už bylo k tomuto fenoménu řečeno mnoho. Jaký vliv má na život středomořská strava, řecké koření či bylinky či kvalitní extra panenský olivový olej.

Dnes se zamyslíme nad tím, proč se na ostrově Ikaria lidé dožívají dlouhověkosti díky slovům MUDr. Davida Freje, který se celý život věnuje holistické a funkční medicíně.

  • Jedním z důvodů, proč by se mohli lidé na tomto ostrovu dožívat tak vysokého věku je fakt, že je ostrov Ikaria velmi málo zasažen civilizací a turistikou. Jen málo míst má tak čisté moře, jako je okolo ostrova Ikaria. A tento ostrov patří mezi tzv. „Modré zóny“. Označení modrá zóna je o oblast, ve které žije nezvykle vysoký počet lidí nad 100 let. Na světě existují čtyři místa, která si tento přídomek zasloužila. Konkrétně se jedná o italskou Sardinii, japonský ostrov Okinawa, kostarický poloostrov Nicoya a řecký ostrov Ikaria.
  • Z výzkumu vyplývá, že v tom může také hrát genetika. Ale spíše to vypadá, že jde o životosprávu a místní podmínky ostrova Ikaria. Na Ikarii jedí výhradně BIO potraviny, které si sami vypěstují anebo nakupují na místních trzích, kde si Řekové prodávají své další přírodně vypěstované potraviny. Také na Ikarii nenajdete typické průmyslové znečišťovatele.
  • Asi největším faktorem dlouhověkosti může být skutečnost, že místní obyvatele ostrova Ikatia žijí v souladu s přírodou a udržují příjemné společenské vztahy. Rádi a bez spěchu spolu jedí, umí si užít přátelského posezení, aktivně vytvářejí dobrou náladu a díky tomu, nezažívají tolik stresu jako my, kteří žijeme ve stresu, pracujeme, honíme se za něčím, co nepotřebujeme, a pracujeme za peníze, které pak utrácíme za věci či požitky které nepotřebujeme a ani našemu tělu nic nedají. Na ostrově Ikaria se stále udržujete fyzicky aktivní.
  • Protože Ikaria má celkem velké převýšení, takže denně chodíte do kopce a s kopce, udržujete si aktivní fyzičku, k tomu popíjíte kvalitního domácí červené víno obsahující „Resveratrol“ a jíte kvalitní přírodní stravu. Dlouhověkost může také způsobovat polední siesta. O které se ví, že působí blahodárně na tělo, na kardiovaskulární systém či psychiku.

Video, kde se dozvíte více: