Řecký horský čaj (Hojník horský aneb Sideritis scardica)

Řecký horský čaj je velice zajímavá léčivka s mnoha blahodárnými účinky – a navíc má lahodnou chuť.

V lidovém léčitelství se k této bylince píše, že prospívá srdíčku i cévám, pomáhá při zánětech průdušek, rýmě a kašli (usnadňuje vykašlávání), je dobrý na žaludeční potíže i záněty močových cest. V Řecku ho pijí také na dobré spaní, protože hojník prý uklidňuje pocuchané nervy. Je jednou z mála bylinek, které lze používat trvale a v jakémkoli množství bez nežádoucích účinků! Odvar z hojníku byl v dávných dobách podáván vojákům, jak těm, kteří se teprve vydávali do války, tak těm, kteří byli v bojích zraněni. Nápoj nejprve pomohl posílit tělo a pak zahojit rány a zregenerovat organismus. Čaj navíc působí antibakteriálně, čímž brání infekci. Kvůli svému použití byl řecký horský čaj nazýván čajem vojáků.

 

Jaké vlastnosti se přisuzují řeckému horskému čaji?

V řecké tradici se bylinka Sideritis scardica používá na hojení ran. Ví se, že je bohatá na minerály. Zjistili to na základě toho, že pozorovali zvířata, které se pásli na území Řecka a dívali se na to, co jedí, když jim něco chybí. Je ověřeno, že  "Hojník horský" obsahu prvek železa a tím napomáhá také v boji proti anémii a únavě, přirozeně vyrovná tělesnou teplotu a krevní tlak. V lidovém léčitelství se o Řeckém horském čaji dozvíme že má také antibakteriální a protizánětlivé účinky a jeho časté pít pozitivně ovlivňuje náladu. V literatuře zaměřujicí se na alternativní medicínu se dozvíte že, se rychleji zbavíte toxinů, jelikož zlepšuje funkci ledvin a jater. V Řecku se běžně tato bylinka používá v období nachlazení a zánětu průdušek. Horský čaj obsahuje tein a je tudíž přírodním antioxidantem, čímž je velmi podobný běžně známému čaji. Může snadno nahradit naši ranní kávu! Řecký horský čaj považován za … afrodiziakum. A v některých oblastech se dokonce nazývá bulharská via..gra!

 

 

Jak vařit horský čaj?

      • Nejprve dobrá rada: nejlépe je vybrat řecký horský čaj ve verzi nesemleté ani nesekáné. řecký horský čaj, který je ve formě posekané drti, nemusí obsahovat 100% bylinky. Většinou má tato bylinka nejen horší chuť, ale především méně intenzivní působení – pro které si tak ceníme Sideritis Scardica. Navíc nemáte jistotu, že čaj pochází ze správné části rostliny.
      • Odvar by se měl připravovat pouze z “vrcholků” bylin: květů, stonků a listů. Proto je nejlépe vybrat řecký horský čaj v podobě celých květů nebo květů se stonky.
      • Chcete-li vytvořit nejlepší odvar z řeckého horského čaje, hoďte jeden nebo dva květy do sklenice. Zalijte vroucí vodu, přikryjte, počkejte 3-5 minut a v případě sušených květů, louhujte 5-10 minut. Pokud chcete odvar osladit, použijte med nebo rohovník.
      • Můžete také vylepšit chuť, přidáním čerstvého zázvoru, několika lístků máty nebo plátků citronu.
      • Během období nachlazení a chřipky je výhodné dle tradičního použití v Řecku horský čaj louhovat o několik minut déle, abyste získali ještě více drahocenných esenciálních olejů.

Pamatujte na to, že bylinky v lečbě nemocí mají podpůrný charakter a mohou mít různou intenzitu účinku. O využití této oblíbené bylinky doporučuje poradit se z vašim lékařem.

                                                                   Více informací v tomto videu:

                                                                   

* Použité zdroje k článku....